ITINERÁŘ: Roadtrip po TENERIFE obytným autem a s batoletem
Jsme Ondra a Jitka, manželé, kteří stojí za značkou NOTENT, značkou, která již od roku 2018 vyrábí a prodává kempingové vestavby do automobilů a příslušenství pro cestování. Vanlife je životní styl, který máme zapsaný hluboko pod kůží. Není proto divu, že když jsme koupili letenky na Tenerife, rozhodli jsme se tento ostrov prozkoumat tak nějak po našem a půjčit si tu obytné auto. A tohle je itinerář naší cesty, který může být inspirací pro vaši další dovolenou na Tenerife.
Cestování po Tenerife ve zkratce
Už při prvním pohledu do mapy nám bylo jasné, že Tenerife není žádný velký ostrov. Ve skutečnosti má rozlohu jen 2 034 km2, což ho sice činí největším z Kanárských ostrovů, ale pořád je to relativně malý ostrov. Pro lepší představu o jeho velikosti se koukněte do mapy na okres Jindřichův Hradec, který je se svou rozlohou 1 943 km² jen o fous menší. Takže ano, zvládli bychom ho objet za jeden den, ale proč spěchat. Ostrov jsme postupně objížděli 11 dní, najeli 660 km, což je údajně celkem dost. Průměrně jsme tedy najeli denně kolem 60 km. Na naše kontinentální evropské poměry to je jak nic, ale příroda na Tenerife se diametrálně mění snad každým metrem, takže už první den jsme měli pocit, že jsme museli najet tisíce kilometrů, protože jsme si přišli, jako bychom viděli půlku světa.
Jaké obytné auto jsme vybrali na cestování po Tenerife?
Vybrali jsme si půjčovnu Karavany Česko, která od listopadu do dubna na Tenerife půjčuje tři své vozy. Jelikož jsme byli jen dva a půl člověka a sami jsme zvyklí cestovat malou osobní dodávkou, nejvíce sympatická z nabídky nám byla obytná vestavba pro dvě osoby – plně vybavený vůz na podvozku Fiat o velikosti L2H2. Pro nás se ukázal jako ideální volba. Tenerife je opravdu pohodlná destinace pro tento druh dovolené a určitě bychom ji doporučili i těm, kdo nemají zatím s podobným stylem cestování zkušenosti. Všechny detaily ohledně půjčení obytného auta od Karavany Česko, i postřehy k cestování obytným autem po Tenerife jsme sepsali do našeho podrobného průvodce. Tak si ho nenechte ujít.
Co formovalo naši cestu
Je potřeba přiznat, že naše cestovní tempo bylo o dost pomalejší, než jsme zvyklí. Ovlivnily ho dva podstatné faktory. Jedním z nich byla naše malá 18měsíční cestovatelka, snaha vyhovět jejím potřebám nebo se přizpůsobit poobědovému spánku se ale často stala spíš výhodou, protože jsme byli nuceni zpomalit, nehnat se, víc si místa vychutnávat a v době, kdy na nejhezčích místech vrcholil příliv turistů, my jsme se teprve chystali vyrazit, takže jsme pak měli místa víc jen sami pro sebe. Druhým faktorem byl zlomený prst na noze, který Jitku limitoval v chůzi a museli jsme kvůli tomu i upustit od některých plánovaných aktivit. V našem itineráři proto doplníme i spoustu dalších aktivit, kterými je možné v dané lokalitě vyplnit dovolenkové dny, ať máte z čeho vybírat.
Vlastně ještě jeden podstatný moment nám trochu zpřeházel původní plány. Během našeho pobytu se přihnala se silným větrem bouře Dorothea, která přinesla na pár dní Calimu a my jsme tak museli trochu jinak poskládat naplánované výlety.
Co je Calima
Calima je meteorologický jev typický pro Kanárské ostrovy, kdy teplý vítr ze Sahary přináší suchý vzduch a jemný prach z pouště. Tento stav často způsobuje zakalení oblohy, snížení viditelnosti a zvýšení teplot. Nejvíce se projevuje v zimních měsících, ale může se objevit kdykoliv během roku.
Nepřehlédněte mapu se všemi v itineráři zmíněnými místy na spaní, která je na konci tohoto článku.
Zajímá vás více informací k jednotlivým místům zmíněným v našem itineráři? Pak nezmeškejte článek TOP 17+ MÍST NA TENERIFE, KTERÁ MUSÍTE VIDĚT
Itinerář dovolené na Tenerife v obytném autě
- 0. DEN: Cesta za cestou
Náš program: 10 minut chůze z domu, 20 minut v autobuse, 1,5 hodiny ve vlaku a jsme ve Vídni. Příměstským vlakem na ubytko a tady nám nad pizzou a pivem konečně začíná docházet, že dlouho vyhlížená dovolená opravdu začíná. Ráno pak ještě popojet o jednu zastávku dál a jsme na letišti. Jo, den "nula" jako cesta za tím, aby Cesta - úprk před prosincovou zimou a tmou - mohla začít.
- 1. DEN: Let Vídeň – Tenerife Jih a vyzvednutí vozu
Náš program: Přímý let z Vídně trvá kolem 5 hodin. Přímé spojení s Tenerife Jih má i Praha, ale v našem preferovaném termínu byly letenky z Prahy za téměř jednou tak vysokou cenu. Z domova to máme do Vídně 1,5 hodiny vlakem bez přestupů, takže nebylo o čem přemýšlet. Podvečerní přílet na Tenerife nám dal tak akorát čas převzít si naše auto, trochu se rozkoukat, zajet nakoupit nějaké zásoby, dát večeři a najít místo na spaní pro první noc.
Kde zaparkovat na noc: N 28°2.33882', W 16°32.85932' pod Montaña Roja
Takový plácek vedle silnice s výhledem na oceán na jedná straně a přistávající letadla na straně druhé. Od letiště je to sem jen kousek. Určitě tady nebudete sami, ale večer v noci i ráno je tu velmi klidno. Na místě není žádné vybavení.
- 2. DEN: Tenerife po směru hodinových ručiček
Náš program: Spaní u pláže, takže po snídani hned pozdravit oceán. Dopoledne chytání vln na krásné pláži La Tejita. Přesun do Adeje, toulání se místními uličkami a tour de dětská hřiště v Adeje. V pozdním odpoledni zážitková silnice TF 436 při cestě do vesničky Masca. Procházka po Masce. Se západem slunce přesun dál po TF 436 do Buenavista del Norte.
Co dalšího na trase podniknout: Skalní útesy Los Gigantes, prohlídka Santiago del Teide, pěší túra soutěskou Barranco de Masca (nutná rezervace předem).
Kde zaparkovat na noc: N 28°22.75935', W 16°48.85617' Parkoviště u přírodního bazénku a kostry velryby
Parkoviště u pláže, v blízkosti je restaurace a přírodní bazének Charco de los Chochos. Prehistorická venkovní tělocvična, kostra velryby a krásné výhledy na oceán. Oblíbené mezi surfaři a také jako přistávací bod paraglidistů.
- 3. DEN: Pohoří Teno
Náš program: Opět probuzení hned u oceánu, takže ráno prozkoumat přírodní bazénky v okolí a pozorování surfařů. Nechat se překvapit paraglidistou, který nám přistál hned vedle auta. Vrátit se kousek zpátky do Teno Alto a vyrazit po některé z mnohých cestiček v této oblasti s výhledy na oceán a El Teide. Ochutnat místní sýr. Po těžkém rozmýšlení zda zůstat v horách nebo spát opět u moře pak k večeru přesun nedaleko Icod de los Vinos.
Co dalšího na trase podniknout: Turistika v okolí Teno Alto vydá určitě na celý den (klidně i více dní). Varianta je zajet sem už den předem a přespat třeba tady. Ušetří se tak pár kilometrů vracení se tam a zpátky a ten výhled tady je famózní. Navštívit maják Faro de Buenavista, prohlídka městečka Grachico, objevování dalších charcos (přírodních bazénků) v okolí.
Kde zaparkovat na noc: N 28°24.01168', W 16°40.37590' Parkoviště na útesech u bazénku Charco del Viento
Malé parkoviště naprosto klidné místo na noc. Bez vybavení a trochu horší příjezd pro velké vozy. Respektive doufejte, že nepotkáte nikoho v protisměru, dvě auta se nevyhnou. Ale stojí to za to! Mimochodem, velmi fotogenické místo a výhledy na přírodní bazénky.
- 4. DEN: Icod de los Vinos
Náš program: Ráno už tradičně nejdřív na pláž, poté se přesunout do centra Icodu (nejlépe zaparkujete na parkovišti u Mercadony), návštěva motýlí farmy a toulání se po historickém centru. Večer přesun do Puerto de la Cruz.
Co dalšího na trase podniknout: Parque del Drago, prohlídka jeskyně Cueva del Viento, Mirador de la Corona, botanická zahrada v Puerto de la Cruz
Kde zaparkovat na noc: N 28°25.12152', W 16°33.25850' u majáku v Puerto de la Cruz
Velké rozhlehlé parkoviště přímo v Puerto de la Cruz. Bez vybavení, přesto velmi oblíbené mezi obytňáky, ale také velmi rušné a často plné přes den, ovšem v noci je tu klid a cítili jsme se tu bezpečně. Kousek od centra, tedy restaurací a obchodů a v příjemné docházkové vzdálenosti od dalších atrakcí. Ideální je, pokud se vám podaří ulovit místo v poslední řadě hned u moře, ať máte alespoň nějaké soukromí. Není to nic extra krásného, ale benefity v podobě blízké dostupnosti centra města a tedy možnosti užít si večerní pohodu v místních podnicích to vyváží.
- 5. DEN: Loro Park
Náš program: Celodenní návštěva Loro Parku. Na tuhle parádní zoo si určitě vyhraďte celý den. V našem článku TOP 17+ míst na Tenerife jsme pro vás doplnili i tip, jak si zoo užít bez davů turistů. Tak koukněte. Stihli jsme ještě procházku po pobřeží a centru Puerta, a protože jsme zůstali druhou noc na stejném místě, byl větší prostor užít si večerní přátelskou atmosféru tohoto velmi sympatického městečka a ochutnat nějaký tapas.
Co dalšího na trase podniknout: Tento den toho určitě už moc dalšího nestihnete, ale takový odpočinek na krásné pláži Playa Jardín přijde vhod.
Kde zaparkovat na noc: stejně jako předchozí noc
- 6. DEN: Auditorium a ochutnávka krás Agany
Náš program: Dopoledne přesun do hlavního města Santa Cruz de Tenerife s hlavním (a jediným) cílem prohlédnout si Auditorium. Pohodlně bezplatně je možné parkovat hned kousek od Auditoria, kde jsou i vyhrazená místa pro obytné vozy. Přejet do parku Agana, projít si Stezku smyslů. Po silnici TF 12, která je neuvěřitelně bohatá na výhledy, přejet na pláž Teresitas.
Co dalšího na trase podniknout: Věnovat více času hlavnímu městu a prozkoumat jeho zákoutí, nachodit víc kilometrů v Anaga rural park, zastavit na každé vyhlídce spektakulární silnice TF 12, nevracet se zpět k hlavnímu městu, ale přejet do Taborna a po treku okolo Roque de Taborno odbočit na Taganana a užít si i tuto část pobřeží ostrova.
Kde zaparkovat na noc: N 28°30.59282', W 16°11.16520' přímo u playa de Las Teresitas
Parkoviště hned u jedné z nejvychvalovanější pláže na Tenerife. K dispozici jsou odpadkové koše, veřejné WC (denně udržované a čisté), venkovní sprchy a samozřejmě pár plážových barů. V docházkové vzdálenosti je městečko San Andrés, kde je obchod, několik restaurací apod. Pro velké obytné vozy jsou vyhrazená místa v zadní části parkoviště, kdo se vejde na běžné stání, může ale stát kdekoliv. Pohodlné místo a dobrý výchozí bod na další výlety.
- 7. DEN: Bábovičky na pláži a La Laguna
Náš program: Jen tak se plácat na pláži, odpoledne prohlídka historického města La Laguna.
Co dalšího na trase podniknout: Prozkoumat další pláže směrem na východ, dojet do Lomo de las Bodegas a toulat se po okolí, kde je množství krásných výhledů na oceán.
Kde zaparkovat na noc: stejně jako předchozí noc
- 8. DEN: Zase ty bábovičky a Roque de Taborno
Náš program: Líné dopoledne na pláži, průjezd po TF 12 tentokrát v opačném směru až do Taborna. Kratší trek okolo Roque de Taborno a zpátky přenocovat na důvěrně známém místě.
Co dalšího na trase podniknout: Všechno to, co se nestihlo z tipů vypsaných ve dvou předchozích dnech. Východní část národního parku Teide.
Kde zaparkovat na noc: stejně jako předchozí noc
A pokud by vás omrzelo spát třetí noc na stejném místě, zkuste se posunout jen o pár kilometrů na parkoviště Las Gaviotas. Cestou minete Mirador dos Playas, odkud jsou focené všechny ty ikonické fotky pláže Teresitas. Toto místo sice nemá žádné vybavení, jako předchozí, ale o to romantičtější může být spát doslova pod útesem na pláži.
Šestý den nám částečně propršel, sedmý a osmý den byly hodně ovlivněné bouří Dorothea, velmi silným větrem a Calimou. Takže jsme museli původní plány trochu překopat a improvizovat. Tou dobou na Tenerife dokonce panovala výstraha před pobytem venku (jak jsme zjistili po skončení výstrahy …) a byly uzavřené školy a vstupy do horských oblastí. To byl hlavní důvod našeho malého zamrznutí na jednom místě. Na druhou stranu to nekonečné pískoviště – rozuměj zlatý písek dovezený ze Sahary na pláži Teresitas to byl ráj pro nejmladšího člena výpravy, takže nám to ani nevadilo a naplno se věnovali čistě terapeutické činnosti - resp. plácání báboviček společně.
- 9. DEN: Konečně Národní park Teide a observatoře
Náš program: Den, na který jsme se těšili až přijde od samého začátku dovolené! Vystoupat z nulové nadmořské výšky o téměř 2,5 kilometrů výš do Národního parku Teide. Komentovaná prohlídka astronomických observatoří (nutná rezervace předem). Zastávky a kratší výšlapy různě po cestě napříč parkem. Nekončící údiv nad zdejší přírodou, protože to je prostě něco! Roques de García. Přejezd přes celý národní park na druhou stranu ostrova do oblasti Montaña Negra.
Co dalšího na trase podniknout: Výjezd lanovkou nebo pěší výšlap až na vrchol Teide (v obou případech nutná rezervace předem, a to až s několikatýdenním předstihem). Strávit tady mnohem víc času, tedy vrátit se alespoň ještě na jeden den, nebo dva, nebo tři ...
Kde zaparkovat na noc: N 28°19.16748', W 16°45.34293' Zona de Acampada de Arenas Negras
Tohle místo si určitě uložte. Nádherné nocoviště v lese na úpatí Montaña Negra vybavené spoustou grilovišť, laviček, dětským hřištěm a toaletami. Přesto, že se jedné o velmi rozlehlou kempingovou zónu, kdy dojít z jedné strany na druhou už je skoro menší výlet, tak je tu umožněno zůstat přes noc vždy pouze 6ti vozům + několika málo stanům. Absolutní tma v noci, naprostý klid a pohoda. Nutná je rezervace předem přes portál nebo aplikaci Tenerife ON.
- 10. DEN: Montaña Negra a Los Cristianos
Náš program: Asi 5 km dlouhý okruh neuvěřitelnou krajinou okolo Montaña Negra s top výhledy na Teide. Přejezd zpět na pobřeží, pláž v Los Cristianos, ochutnávka večerního života tohoto pulsujícího města.
Co dalšího na trase podniknout: Prodloužit si trek v oblasti Montaña Negra a napojit se na další trasy, zastavit se v Santiago del Teide, šnorchlování s želvami v Los Cristianos, výlet lodí s pozorováním delfínů.
Kde zaparkovat na noc: N 28°2.06547', W 16°33.16548' parkoviště u pláže La Tejita
Pláž La Tejita nás na začátku naší cesty učarovala a proto jsme se rozhodli, že po večeru stráveném v Los Cristianos přejedeme těch pár kilometrů sem. Už jsme to tu znali a věděli, co můžeme čekat, takže jsme jeli přespat na jistotu.
- 11. DEN: Poslední chvíle na pláži a rozloučit se s autem
Náš program: Místo pohody na pláži La Tejita, kde bylo velmi větrno, jsme se posunuli do Adeje, kde bylo bezvětří. Poslední pohoda na pláži a pozorování paraglidistů přistávajících jen pár metrů od nás. Krátká procházka po Adeje. Úklid a servis vozu a jeho předání.
Co dalšího na trase podniknout: z pláže La Tejita si vyšlápnout na Montaña Roja, prozkoumání El Medána, lekce surfování, tandemový let na paraglidu s přistáním v Adeje.
Kde zaparkovat na noc: zaparkovat nebude to pravé slovo, ale pro poslední noc jsme si vybrali přes Airbnb apartmán s bazénem a výhledem na oceán v golfovém komplexu Golf de Sur. Místo asi 10 minut jízdy taxíkem od letiště bylo ideální pro rychlý dopolední přesun na odlet druhý den.
Mapa míst, kde strávit noc v obytném autě na Tenerife podle našeho itineráře
klikni do mapy a zoomuj pro více detailů
TIP na závěr:
Přesto, že naše cestovní a objevovací tempo bylo hodně pomalé, viděli jsme toho spoustu. Tipy, které jsme pro vás doplnili k jednotlivým místům jako rozšíření by určitě vydaly na další celou dovolenou, spíš několik dalších pobytů. A poslední tip na závěr? Mimo aktivit jako je šnorchlování s želvami, potápění nebo surfování jsme nestihli ani přeplout na vedlejší ostrov. Až pojedeme na Tenerife příště, určitě bychom rádi strávili chvíli i na vedlejším ostrově La Gomera. Proč? Je to jeden z těch méně navštěvovaných Kanárských ostrovů. Méně lidí, více autentičnosti, malý ostrov ale mnoho míst, co vidět a hlavně … hlavně ty výhledy na Tenerife a Teide, ty jsou odtud naprosto dokonalé. Nevěříte, koukněte na Google. Tak kdy letíte na Kanáry vy?